Ramazan Ayı

Ramazan geldi. Hoş geldi sefa geldi. Mübarek on bir ayın sultanı bereketiyle gelecek inşallah. Bu ayda yapılacak ibadetleri Allah şimdiden kabul eylesin. Benim temas etmek istediğim nokta şudur: Oruç tutmayanlar lütfen oruç tutacaklara saygı göstersinler. Çünkü herkesin bin bir türlü işi var. Ve lütfen herkes birbirine saygı göstersin. Çünkü bu ibadeti yaparken zorlanan insanlarımız olduğu ortadadır.

Sizlerle ramazan ayına dair birkaç söz paylaşmak istiyorum.

(Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.) [İ.Mansur]

(Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder.) [Taberani]

Bu ay bereket ayıdır. Fakirlerin sofralarını unutmayalım. Bu ayda cennet kapısı bize tamamen açılır, Allah herhangi bir bahane arayıp bizi cennetinde mutlu etmek isterken bu fırsatı değerlendirelim. Çok şükür ki bu aya kavuştuk. Kavuşamayanlara Allah rahmet eylesin. Önümüzdeki ayı dolu dolu yaşamak nasip olur inşallah hepimize.

Ramazan ayını aslında dini bir okul olarak geçilebilir. Hem Kuran Türkçe hem de kendi dili ile okunabilir. Kuran bize neler anlatıyor neler söylemek istiyor bu mesajları algılamamız için önemli bir ay.

Ve bir ayet:

Ey iman edenler! Sizden önceki (ümmet)lere yazıldığı gibi sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (farz kılındı). Olur ki bu sâyede takvaya erersiniz
Bakara – 183

Bu ay kutlu olsun, Ramazanı doyasıya yaşamanız temennisiyle, hayırlı ramazanlar.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz