1 MAYIS

Herkes ideolojik düşünceye sahip olur. Ve benim için, bu ülkeyi tehdit etmediği sürece her düşünceye saygım var, ki bu herkeste olmalı. Kısaca koşulsuz kabulümdür her düşünce. Bahsetmek istediğim konu aslında 1 Mayıs. Herkes her dilediği bayramı kutlayabilir. Aslında kulağa da hoş gelmiyor değil işçi bayramı. 

Hele ailem özel sektörde çalışırken, işçi bayramı olmalı gerçekten. Ama ne yazık ki bizde bayramdan da öte olaylar oluyor. Bu ülkenin bankamatiğine saldırmak, bu ülkenin kaldırım taşını polise atmak işçi bayramı iste. O kadar medeniyiz ki değişiklik olsun diye böyle kutluyoruz. Tabi gerçekten kutlayanlara lafım yok. 1 mayıs işçinin, emekçinin bayramı,sol ile özdeşleşen bu bayram sağ taraftan da iyice kabul görmeye başladı. 

Benim için işçi bayramı nedir? Düşük ücretle çalışan işçilerin ücretleri nasıl yükseltilir? Sağlık güvenceleri var mı? Evi geçindirebiliyorlar mi? Bu bayramın benim için ifadeleri bu. Bunlar konuşulmalı, tartışılmalı. Yoksa gerisi hikaye. İnsanların kula, köle olmasını sağlayan sistem insana nasıl değer vermeli bu tartışılmalı. 

Patronlar zengin olurken kapitalist sistemde, açlıkla imtihan edilen halk için bayramda konuşulması onların hakkidir. İlkelerinden biri olan halkçılık, halk yararı gözetirken, Atatürk’ün dediği gibi köylü milletin efendisi ise bence hakları konuşulmalı.

Allah zenginliği dilediğine, ilmi çalışana vermiş. Birilerini varlıkla birilerini yoklukla imtihan edermiş. Çok şükür ki Allah bizi orta derecede imtihan ediyor ki buna da şükür olsun. Ve dileğimdir Allah’tan, kula kul etmesin bizi, kendine kul etsin. Ve iyisiyle kötüsüyle kutlu olsun inananların işçi bayramı.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz