Belediye Öncesi Yönetim

Belediye öncesi köyün yönetimini, seçimle iş başına gelen, muhtar ve azalar üstlenmiştir

Belediye olmadan önce ihtiyar heyeti, yapılmasını planladığı işlerden cuma günleri cami kapılarında sözlü veya yazılı olarak yaptıkları ilanlarla halkı haberdar eder, direktifler verirlerdi. Böyle bir durumda muhtar, her zamanki yüksekçe yere çıkar ve; “Goñşular, beri gelin!” der ve duyurusunu yapardı. Muhtarlar değişse dahi bu gelenek hiçbir zaman değişmezdi. Şimdi ise, belediye, beldenin her yerinden duyulacak anons sistemiyle halka rahatça ulaşabilmektedir.

Ayrıca; yönetimde bulunmuş önceki tecrübelilerin tecrübesine de zaman zaman başvurulur. Bu yararlanma, işbirliği şeklinde devam eder.

Halk, eskiden beri, kendince doğru kabul ettiği, inandığı, sevdiği, hakem kabul ettiği kişilere büyük saygı duyar; anlaşmazlıklarda onların hakemliğine başvurur. Böyle saygın kişilerin sayısı iki veya üçü geçmez. Anlaşmazlıkların çözülmesinde etkin kişiler, aslında bu saygın şahsiyetlerdir.

Eskiden muhtar ve azaların sözü çok itibar görürdü. Kanun temsilcisi olan bu şahsiyetler, eğer tarafsız davranırlar, adaleti elden bırakmazlarsa itibarları devam eder, aksi halde halk arasındaki saygınlığını kaybederlerdi. Şimdi de yöneticilere karşı aynı tutum devam etmektedir.

Belediye öncesi Geyikli’de muhtarlık yaptığı bilinen kişiler

* Ali Osman Ağa
* Tevfik Gülay(Uzun süre)
* Garâsanuu Huşut
* Kadir Taşkın(Mustafuu)
* Bayraktar Bayraktar
* Hüseyin Atalar
* Muhammet Bayraktar(Kısa süre)
* Arif Demirtaş
* Haşim Bayraktar
* Asım Beldüz
* Hayrullah Bayraktar(Uzun süre)
* Ahmet Nuri Beldüz
* Mehmet Balta
* Mehmet Öngöz(Vekil)
* Ali Demirbaş(17 yıl)
* Zeynel Şengül
* Hayri Gülay

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz