Bu Çocuğu ve Ailesini Tebrik Ediyorum

 “İstanbul’daki İsmail Erez Endüstri Meslek Lisesi’nde, 7 Mart’ta (2012) gerçekleştirilen kantin boykotuna katılan Lise 3 öğrencisi Abdülmelik Yalçın, okuldan atıldı. İlçe Öğrenci Disiplin Kurulu, karara gerekçe olarak Abdülmelik’in “okul müdürlüğünden izin almadan basına bilgi vermesi ve bildiri dağıtmasını” gösterdi.[1]Abdülmelik Yalçın, Cüneyt Özdemir’in program konuğu oldu.[2]

İddialar: İdari ve Adli Sorunlar

1-Kantin pahalı ve temizliğe dikkat etmiyor. Bayat ürünler satıyor!

2-Dışarıdan yiyecek sokunca idare alıp çöpe atıyor!

3-Tek seçenek dayatıyorlar.

Veli yoksulsa, çocuğuna harçlık veremiyorsa veya çocuğunun sağlıksız beslenmesini önlemek için evinden veya dışarıdan daha ucuza edindiği yiyeceği okulda tüketmesini istiyorsa, okul ona yemeğini yiyebileceği yer göstermek zorundadır. Göstermemişse “idari kusur”, belli bir yerden alışverişe zorlamışsa bu suçtur! Amacı ve şekli soruşturulmalıdır.

4-Okulda arkadaşlarıma bildiri dağıttım, basına verdim.

5-Dayanışma sofrası kurduk.

6-Müdür bizi teröristlikle suçladı.

7-Soruşturmada “neden birilerine danışmadınız” dediler?

Müdür soruşturmada bu sözleri söylemekle tarafsızlığını kaybetmiştir. Okul Disiplin Kurulu Kararı ve İlçe Disiplin Kurulu da iyi niyetle olsa da “neden birilerine sormadınız” diyerek çocukları psikolojik olarak yönlendirmişler. Yani olayı objektiflikle ele almamışlar. Karar bu yönlendirmeye dayandığı için usulden bozulması gerekir.

8-Öğretmenler bile dışarıdan yiyecek aldırıyorlar.

9-Sınıfa sivil polisleri müdür çağırdı.

10-Beni okuldan on bir polis almaya çalıştı.

Okul Müdürü “idari erk” alanını acemice çiğnetmiş. Çocuklarda direnme yok, ortada bir şiddet eylemi yok, pasif olarak bir doğal hakkın kullanımı var.

a-Okul Müdürü tarafsızlığını kaybetmiş,

b- Okulda suç tespiti için polisleri de okul eğitim öğretimini, sınıf öğrenci psikolojisini, hem de söz konusu çocuğun eğitim ve savunma haklarını ihlâl etmiş ve ettirmiş. Sanki uyuşturucu kaçakçılığı baskını gibi baskın yaptırıp, çocuğun doğal eğitim ortamına ve sosyal çevresine zarar vermiş/verdirmiş.

11-Polisler Facebook’uma izinsiz giriş yapmış bilgi toplamışlar.

12-Aileye polis tehdidi ile baskı yaparak okuldan uzaklaştırılmak istenmiş. Çocuğunu “okuldan al” denmiş, yoksa Hirant Dink Mitingi bağlamında kovuşturma yapılacak iması yapılmış.

Bu bölüm hem polisler hem de idare için adli kovuşturma nedenidir. Polis için “özel hayatın gizliğine müdahale”, idare için “tehditle okuldan uzlaştırmaya” çalışmadır.

13-Basın geldi ve ben konuştum. Basın açıklaması yapmadım.

14-İlçe beni okuldan “basın açıklaması” yapmak ve bildiri dağıtmak dolayısıyla okuldan uzaklaştırdı.

15-Okula itiraz dilekçesi verdim.

MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’nin 6. Maddesi “Yasaklanmış her türlü yayını okula, okula bağlı yerlere sokmak veya yanında bulundurmayı” bile Okuldan Kısa Süreli Uzaklaştırma cezasını gerektiren davranışlar arasında sayarken;[3]

a: Ortada “yasaklanmış” bir yayın ya da bildiri yok.

b: Basın açıklaması yapmak 657 sayılı devlet memurları yasasına göre çalışanlar içindir. Öğrenciler için değildir. [4]

c- Sağlıklı ve ucuza beslenmek için, sınıfta topluca yemek yemeye teşebbüsü “suç “ saysak bile, böyle bir olay karşısında kamu görevlilerinin göstermiş olduğu yanlış, yanlı, usulsüz ve aşırı tepki ve uygulamalar çocuğu basına konuşmaya itmiştir. Kaldı ki bu da öğrenci için suç değildir.

Sapla saman, tozla duman ve hatta donla tuman bir birine karışmış.

16-Müdür yardımcısı; “sen artık bizim öğrencimiz değilsin, buraya daha gelme” diyor.

Bu idari süreci beklemeksizin baskı yapmak, görevi ile şahsi duygularını karıştırmak ve hatta öğrencilere hedef gösterip Mobbing[5] uygulatmaya çalışmaktır ki bu suçtur.

Çözüm; Okul Müdürü ve idarecilerin tamamını; yüksek lisans düzeyinde, insan ve ahlak merkezli yönetim, İnsan Hakları ve Hukuk devleti ve güncellenmiş pedagoji eğitimine alınmalıdır.

Eğitim öğretim ortamı ve ilişkilerinin bozulmasına neden olan idareciler söz konusu okuldan uzaklaştırılmalıdır.

————————

[1]http://www.adilmedya.com/kantini-protesto-etti-okuldan-atildi-h30031.haber

[2]http://www.adilmedya.com/kantini-protesto-etti-okuldan-atildi-h30031.haber

[3]http://mevzuat.meb.gov.tr/html/22188_0.html

[4]http://www.memurlar.net/common/documents/3548/65702032011.htm

[5]http://www.mobbing.org.tr/


adilmedya

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz