HÜSEYİN NİHAL ATSIZ ÜZERİNE


Hüseyin Nihal Atsız fikir adamı, dava adamı, tarihçi, edebiyatçı, bin bir türlü meziyet olduğu muhakkak. Ayrıca değerli bir şairdir. Öğretmenlik mesleği de yapan Atsızın anne tarafı Trabzon baba tarafı ise Gümüşhane Torul’dandır. Değerli düşünür olan Atsızın hayat hikayesini anlatacak değilim. Atsız Türk tarihini Osmanlıdan ibaret görmemiş, bunun daha öncesi olduğunu ifade etmiştir. 

Ayrıca Osmanlı imparatorluğu yıkılmıştır diye bir durumu asla kabul görmemiş, sadece rejim ve hanedanlığın yıkıldığını söylemiştir. Hem yıkılan sülaleleri bir devlet gibi görmek yanlıştır. Çok devlet kurulduğunu iddia etmek çok devlet de yıkıldı demektir. Bu siyasi iktidarsızlıktır. Atsız bunu şark tarihçilerinin uydurduğu bir hikaye olarak nitelendirmiştir. Ona göre Türk tarihinin başlangıç noktası m.ö 7.yy’da başlar yani İskit Türklerine dayanır. Türk tarihini Doğu ve Batı Türk tarihi olarak ikiye ayırır. 

Doğu Türk tarihinden kastedilen Türkistan’dır.  11.yy’dan sonra Türkiye Tarihi başlar. Atsız’a göre Türk tarihi 1071 ile başladı diyenlerin aksine 1038’de Tuğrul Bey’in Nişabur’da hilat giymesiyle başlar. Türk tarihinde meseleler adlı kitabını okumanızı şiddetle öneririm. Ayrıca Aşıkpaşazade tarihini, bizlere kazandırmıştır. Aslında bence en büyük hizmeti budur. Atsıza göre Türkçülük Türk milliyetçiliğinin ismidir. Türk kelimesinin sonuna gelen ek sevgiye taraftarlığı ifade eder. Atsız Türkçülüğü ülkü düşüncesiyle özdeşleştirmiştir. 

Ülküleri milletlerin manevi gıdası olarak gören Atsız, ülküsüz milletlerin yok olmaya mahkum olduğunu eserlerinde dile getirmiştir. Ayrıca milletimize milli hedef koymalı diyen Atsız milli şuur uyanıklığını buna bağlamıştır. Türkçü yalaka olamaz, her Türkçüyüm diyen de Türkçü olamaz. Samimilik ön plandadır. Dış Türklerle ilgilenmeyen sadece Türkiye’nin bütünlüğüne inanan kişiler milliyetçidir ama Türkçü değildir. Türkçülük fikrinin Almanlar tarafından çıkarıldığını iddia edenleri sert şekilde eleştiren Atsız bunu İttihad ve Terakki Cemiyetine bağlar. 4 büyük çağdaş Türkçü vardır : 1-Ziya Gökalp  2- Ali Suavi  3- Süleyman Paşa  4- Rıza Nur

                Atsız genelde faşist olarak nitelendirilmiştir. Kendisinin fikirlerini öğrenmek istediğinizde faşizmin facio kelimesinden geldiğini söyler. Facio İtalyancadır. Komünizm ve milliyetçiliği karşılaştıran Atsız, Komünistler milliyeti inkar eder diğer ülke milletlerini dost sayar demiştir. Bir milliyetçi başka bir milletin aleyhindedir der. 

Son olarak bir kamu kuruluşu olan Türk ocaklarında şunları ifade eder: İrticalığa, komünizme karşı Türklüğü muhafaza etmelidir, siyasi bir cemiyet haline gelerek bedenen, fikren ve ilmen daha çok mesai sarf etmelidir. Bir insanı anlamak istiyorsak muhakkak eserleri okunmalıdır. 

Atsız’a dair birkaç damla bir şey yazıp onu sindirmek zordur. O yüzden eserlerini okuyup, fikirlerini ise hayat felsefemiz haline getirmek gerek. Allah mekanını cennet eylesin, muhabbetle.

Not: Bu metin 14 Aralık 2012 tarihli İzmit Türk Ocağı’nda verdiğim konferanstan bir kısımdır.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz