Petrol


Pkk biter mi? Bitmesi için  ümit var olmak gerekmektedir. İnançlı olduğumuz müddetçe bu mücadele sürecektir. Bu mücadelenin kültürel hak verilerek mi yoksa askeri yöntemlerle mi bitireleceği söz konusu olarak ortada durmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine baktığımızda ayrılmak isteyen azınlık grupların milliyetçilik akımının etkisinde kaldığı aşikardır. Burada asıl önemli olan nokta şudur. Hoşgörü politikası izleyen devletin aslında bu politika sonunu hazırlamıştır. Kültürel anlamda verilen haklar devletin sonu olmuştur. Bugün ki sorun ne dil sorunudur ne de anayasa sorunudur. Bugün ki sorun zihniyet sorunudur. Çünkü cahil olarak nitelendirdiğimiz kişilerle lisans hayatını bitirmiş olan insanların zihniyeti aynı. Bugün verilecek kültürel hak diğer gelecek hakların habercisidir. Bunu göremeyen zihniyet hala aynı politikaları yürütme davasındadır.

Bugün doğuda kurulacak bir devletin kimin himayesi ortadadır. Rusya ve İran’a bakınca doğalgaz, Irak petrol cennetidir. Ne gariptir ki bu devletlerin ortasında kalan Anadolu’da bunlar yokmuş gibi algılanmaktadır. Aslında bu topraklarda yaşanan gelişmeleri  bu çerçevede değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.


Çünkü Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi, dünyanın en zengin petrol yataklarından birine sahiptir. Adıyaman ili petrol zenginliği bakımından bölgenin merkez üssüdür. 1958’lerde Adıyaman petrol araştırmalarına katılan bir İngiliz bayan mühendisin, o tarihte söylediği söz çok ilginçtir. İngiliz bayan mühendisin; “Adıyaman gelecekte dünyanın altın şehri olacak. Çünkü çok zengin petrol yataklarına sahip” sözü sonucu, petrolle ilgili bilgileri açığa vurduğu için petrol kurbanı olmuştur. Çünkü Batılı güçler, petrol savaşını çok sıkı bir gizlilik içinde yürütmekte idiler.

Anadolu’da yaşanan gelişmelerin,oynanan oyunların olduğu sebep ortadadır. Allah ne devletimize ne de milletimize zeval vermesin. Bu ülkenin ayakta kalabilmesi için daha çok okumak ve düşünmek gerekmektedir. Düşünmek ve okumak temennisiyle, Allah sonumuzu hayr eylesin. AMİN.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz