Şehitlerimiz (Terör Kurbanları)

Ahmet oğlu 1974 doğumlu Fatih T. Özer, 1994 yılında Polis Akademisini bitirmiş ve aynı yıl Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde göreve başlamıştır. Balıkesir’de üç aylık Özel Harekat kursunu bitirdikten sonra Tunceli’de göreve başlamıştır. Başarılarından dolayı, İçişleri Bakanlığı tarafından üç defa maaşla taltif edilmiş ve Tunceli Valiliği tarafından da iki kez takdirname ile ödüllendirilmiştir.

Fatih Tolga ÖZER

Evli ve bir çocuk babası olan şehidimizin ismi, Geyikli-Gültepe Mahallesi-Konakyanı mevkiinde 
Geyikli’li emniyet mensupları ve belediye işbirliği ile yaptırılan- çeşmeye verilmiştir.
Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun! Onlar, bu vatan için, bu ezan ve bu bayrak için şehid oldular. Milli şairimiz Mehmet Akif’in; ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan, şüheda!’ dediği gibi; yaşadığımız bu topraklar, şehit kanlarıyla yoğrulmuştur. Ve bu topraklar, ancak bu sayede ‘vatan’ olmuştur. Mithat Cemal Kuntay’ın ifadesiyle;’Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır/Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’

K-4 pusu noktasında bulunan termal noktaya ayar yaptıktan sonra dönerken Tunceli ili Batman Köyü yolu üzerinde bir gurup PKK’lı teröristin, görevli bulunduğu aracı çapraz ateşe tutması neticesinde ödüllerin en güzeli olan ‘şehitlik’le ödüllendirilmiştir(13.06.1998).

Ne mutlu o aziz şehitlerimize ki, onlar peygamberlikten sonra en yüce makama nail olmuşlardır! Ve Allah’ın Rasulü, kucağını açmış olduğu halde onları beklemektedir!..

“Ey şehit oğlu şehit! İsteme benden makber;
Sana âğuşunu açmış, duruyor Peygamber!” (M.Akif Ersoy).* 

Halil KARAGÖZ

Mehmet oğlu 1974 doğumlu Halil Karagöz, Ağrı’da askerlik görevini yaparken, askeri araçlarının hain PKK tarafından döşenmiş mayınlara çarpması sonucu şarampole yuvarlanmasıyle bir ilkbahar günü şehadet şerbetini içmiştir(1995). Yüksek okul mezunu olan Halil Karagöz’ün ismi, hatırasını yaşatmak amacıyla Trabzon Erkek Yetiştirme Yurdu Kütüphanesine ve Geyikli’de yeni açılan sağlık ocağına(Geyikli Şehit Er Halil Karagöz Sağlık Ocağı) verilmiştir.

Murat GÖCE

Muhammet oğlu 1974 doğumlu Murat Göce, Şırnak İli Güçlü Konak Jandarma Bölüğünde vatani görevini yapıyordu. Bir askeri operasyon(Kartal Harekatı) sırasında Gabar Dağı Mağara Ağzı mevkiinde hain PKK tarafından şehit edildi(23.01.1998). 
Lise mezunu olan M. Göce, amcası Hayri Göce’ye yazdığı son mektubunda; “cevap yazma;yakında geliyorum…” diyordu. Ancak nereden bilebilirdi, mübarek na’şının mektubundan daha önce sevdiklerine ulaşacağını!?.. 

Cenaze töreninden üç gün sonra amcasına ulaşan mektubunda yine şöyle diyordu:

“Ölmekten korkmuyorum. Ölümü, şerbetleyip içtik. Vatan-millet sağolsun!” 

Ve -her an şehitliğe hazır olmanın şuuruyla- bir de şu dörtlüğü eklemişti mektubunun sonuna:

“Hudut dağları, gözleri yaşlı,
Başımda döner ecel kuşları; 
Şehit verdik nice arkadaşları,
Arkadaş mezarı oldu Şırnak dağları!” 

Şalpazarı İlçesi Geyikli Nüfusuna kayıtlı olan Olgun GÜLAY, Trabzon-Gümüşhane karayolundaki Oltanbey Mahallesi Balyemez Konağı Uygulama Noktası’nda 2 Kasım 2017 tarihinde polis memuru Olgun Gülay (47) “dur” ihtarına uymayan alkollü sürücünün kullandığı otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanmış, ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu.

Olgun GÜLAY

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz