Kara Bir Tarih 12 Eylül

12 Eylül şehitlerine sağcısına solcusuna selam olsun.İçimizde bir yaradır 12 Eylül 1980.Elinde olsa halkımızın yerle bir edecek 12 eylülü.Takvimlerden silecek.Ama hatıralarda kalacak.Darbe doğru mudur? Gereklimidir soruları ayrı mesele. Ama şu bir gerçek ki toplumumuzu geri götürdüğü muhakkak. Bu darbeye ortam hazırlayan nedenler ortadadır. Sonuçta 2012 yılından baktığımızda o günlere oturduğum yerden sallamak kolay olacaktır. Koşulları o zamana göre değerlendirmek bir tarih gerekliliğidir. Ama olan o zaman ülkücüde olsa solcuda olsa mefküreleri  bu vatan olan gencecik insanlara olan olmuştur. Ocaklar sönmüştür.Nişanlısını kaybedenler, oğlunu kaybedenler olmuştur.Yetmezmiş gibi yapılan işkenceler.Darbeden sonra ilk idam edilenler Mustafa Pehlivanoğlu ve Necdet Adalı olmuştur. Ve skandal gibi açıklama:

Kenan Evren 3 Ekim 1984’de yaptığı Muş gezisi sırasındaki konuşmada şunları söylemiştir:

Şimdi ben, bunu yakaladıktan sonra mahkemeye vereceğim ve ondan sonra da idam etmeyeceğim, ömür boyu ona bakacağım. Bu vatan için kanını akıtan bu Mehmetçiklere silah çeken o haini ben senelerce besleyeceğim. Buna siz razı olur musunuz?

Ve bunun sonucunda şu olayda bir şüphedir.

Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin darbeden haberdar olduğu ve darbe gecesi Başkan Jimmy Carter’a bizim çocuklar işi bitirdi anlamında bir mesajın yayınlanması bu darbenin aslında asıl gayesi idi. Olan gençliğimize oldu, Gençlerimiz öldu. Ama her şeye rağmen şunu rahatlıkla söyleyebilirim, hepsine baktığımda hepsinin mefküresi vardı. Ya bizim mefküremiz var mı?

Allah bir daha bu ülkeye bir darbe daha yaşatmasın. Allah rızası için 12 eylül de vefat edenleri bir dua ile yad edelim.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz